Gospodarki w obliczu stóp procentowych bliskich zera
Więcej
Ukryj
1
Katedra Matematyki i Metod Optymalizacyjnych, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Wydział Zarządzania, Polska
Data nadesłania: 08-03-2025
Data ostatniej rewizji: 25-04-2025
Data akceptacji: 06-05-2025
Data publikacji: 16-06-2025
Autor do korespondencji
Marcin Rafał Mrowiec
Katedra Matematyki i Metod Optymalizacyjnych, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Wydział Zarządzania, 1 maja 50, 40-287, Katowice, Polska
Organizacja i Zarządzanie 2025;91:41-56
SŁOWA KLUCZOWE
DZIEDZINY
STRESZCZENIE
W artykule przedstawiono problematykę ultraniskich stóp procentowych, które stały się kluczowym narzędziem polityki monetarnej w rozwiniętych gospodarkach, szczególnie w odpowiedzi na kryzysy finansowe. Celami pracy są przegląd historycznej ewolucji stóp procentowych na przestrzeni wieków, analiza dynamiki PKB oraz indeksów giełdowych w czasach stóp procentowych bliskich zera. Badaniu zostały poddane gospodarki Stanów Zjednoczonych, Japonii, Wielkiej Brytanii i strefy euro.
Przegląd historyczny pokazuje, że stopy procentowe bliskie zera są rzeczywiście rzadkim zjawiskiem w globalnej historii gospodarczej, zwłaszcza gdy rozpatruje się je w perspektywie wieków. Analiza wzrostu PKB oraz wyników giełdowych w tych okresach wskazuje, że wbrew oczekiwaniom stopy bliskie zera nie prowadzą konsekwentnie do ożywienia gospodarczego ani wzrostu wycen przedsiębiorstw. W trzech z czterech analizowanych gospodarek wzrost PKB był niższy w okresach ultraniskich stóp procentowych, przy czym szczególnie wyraźne spowolnienie zaobserwowano w Japonii i strefie euro. Podobnie wzrost wycen giełdowych był wolniejszy, zwłaszcza w Japonii.
Dostarcza to zatem dodatkowych wniosków do opracowań przedstawiających ryzyka i zagrożenia płynące ze stosowania tego mechanizmu.