PL EN

Zasady Etyki Publikacyjnej

 
Działania Komitetu Redakcyjnego Zeszytów Naukowych Politechniki Poznańskiej „Organizacja i Zarządzanie” ukierunkowane są na utrzymanie najwyższych standardów etycznych, które obowiązują w praktyce publikacyjnej. W związku z tym, stosuje się wszelkie możliwości prewencji oraz ścigania nadużyć i nierzetelności autorskiej. Poniższy dokument stanowi zbiór zasad, obowiązujących strony w procesie wydawniczym, tj. autorów, recenzentów oraz redakcję. Komitet Redakcyjny Zeszytów Naukowych Politechniki Poznańskiej „Organizacja i Zarządzanie” z przekonaniem angażuje się w stosowanie zasad zawartych w niniejszym dokumencie w trosce o zapewnienie poprawnego, terminowego, uczciwego oraz podtrzymującego standardy etyczne publikowania artykułów naukowych.

Przyjęta przez Komitet Redakcyjny polityka w tym zakresie jest wsparciem dla podtrzymania zaufania zainteresowanych stron, a także dla zachowania zasady transparentności procesu wydawniczego. Stanowisko redakcji ma w szczególności zapobiegać różnym nadużyciom w praktyce publikacyjnej, dzięki dostarczaniu przejrzystych zasad oraz uruchamianych procedur w przypadku ich złamania, co opisuje niniejszy dokument.

Poniższy dokument zawiera wytyczne zgodne z zaleceniami Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w sprawie przestrzegania zasad etyki i dobrych obyczajów w nauce, których celem jest zapewnienie uczciwości procesu wydawniczego i zapobieżenie nadużyciom i nierzetelności autorskiej. Przyjęte zasady postępowania zostały opracowane w oparciu o wytyczne Committee on Publication Ethics (COPE), dostępne na stronie internetowej https://publicationethics.org.

Zasady Etyki Publikacyjnej obowiązujące Autorów


Artykuły, które zostaną przyjęte do druku w Zeszytach Naukowych Politechniki Poznańskiej „Organizacja i Zarządzanie” nie mogą naruszać kanonu rzetelności i uczciwości naukowej oraz zasad etycznych i standardów obowiązujących w nauce.

Selekcja artykułów prowadzona przez Komitet Redakcyjny i decyzje odnośnie ich przyjęcia lub odrzucenia podejmowana jest wyłącznie w oparciu o jego wartość naukową, obszar badawczy, oryginalność i jasność przekazu.

W procesie wydawniczym mogą uczestniczyć jedynie teksty, które zostały napisane samodzielnie przez autora/autorów.

O autorstwie tekstu można mówić w przypadku, gdy dana osoba miała twórczy wkład w jego powstanie lub prowadziła badania, napisała szkic tekstu lub twórczo uczestniczyła w jego rozbudowie oraz akceptuje końcową wersję tekstu zgłoszoną do Zeszytów Naukowych biorąc jednocześnie za niego odpowiedzialność. Autorzy są zobowiązani do ujawnienia procentowego wkładu każdego z nich wyrażającego ich zaangażowanie w powstanie artykułu (wraz z podaniem afiliacji).

Na autorach spoczywa obowiązek gwarantowania pełnej oryginalności prac przedłożonych do Zeszytów Naukowych. Nie mogą stanowić one plagiatu choćby w części lub też zawierać fałszywych czy nierzetelnych danych albo danych zdobytych w sposób sprzeczny z zasadami etyki czy naruszeń dóbr osobistych lub mienia innych. Dodatkowo przedmiotem procesu wydawniczego w Zeszytach Naukowych nie może być praca, która była już wcześniej publikowana (w całości lub w części) w innym czasopiśmie lub też jest w toku procedury publikacyjnej innego czasopisma. Autorzy są zobowiązani do zgłoszenia faktu publikowania podobnych materiałów w innym czasopiśmie lub ich prezentacji podczas konferencji, sympozjów naukowych itp. Korzystanie z fragmentów cudzych prac, czy stwierdzeń innych autorów, może odbywać się jedynie przy zachowaniu zasad prawa autorskiego, z opatrzeniem ich właściwym przypisem lub cytatem. Artykuł nie może naruszać prawa do prywatności osób trzecich, w tym prawa do ochrony danych osobowych.

Artykuły zgłoszone do Zeszytów Naukowych „Organizacja i Zarządzanie” muszą zawierać odpowiednio sformułowane podziękowanie dla osób, które miały wkład w powstanie tekstu, lecz nie spełniają definicji autorstwa.

Autorzy zobowiązani są do wykazania źródła finansowania publikacji, wkładu instytucji naukowo – badawczych, stowarzyszeń i innych podmiotów, które przyczyniły się do powstania publikacji.

W przypadku zauważenia przez autora zasadniczego błędu lub nieścisłości w swojej pracy, podlega on obowiązkowi niezwłocznego poinformowania o tym fakcie redakcji Zeszytów Naukowych „Organizacja i Zarządzanie”.

Decydując się na publikację w Zeszytach Naukowych „Organizacja i Zarządzanie” autorzy przyjmują na siebie obowiązek pozostawania do dyspozycji Komitetu Redakcyjnego i szybkiego reagowania na kierowane pod ich adresem prośby wynikające z procesu publikacyjnego oraz przestrzegania stosownych terminów (w szczególności dostarczenia wymaganych dokumentów oraz wprowadzania sugerowanych poprawek w tekście).

Rażącymi przykładami nieuczciwości naukowej, choć nie jedynymi, są następujące zjawiska takie jak ghostwriting (to nie ujawnianie wkładu w powstanie publikacji przez jednego z autorów lub brak choćby podziękowań dla niego) oraz guest authorship (to przypisywanie autorstwa lub współautorstwa osobie, która nie uczestniczyła w tworzeniu publikacji lub której udział w tej pracy był znikomy). Oba zjawiska stanowią poważne naruszenie standardów etyki i integralności środowiska naukowego.

Zasady Etyki Publikacyjnej obowiązujące Redakcję


Komitet Redakcyjny Zeszytów Naukowych Politechniki Poznańskiej „Organizacja i Zarządzanie” zna i przestrzega zasady obowiązujące w procedurze wydawniczej w sprawach związanych z prawami autorskimi, plagiatami i naruszeniami zasad kanonu etyki i norm przyjętych w nauce. Wiedza w tym zakresie jest w sposób ciągły rozwijana i aktualizowana w oparciu o materiały publikowane przez COPE.

Nadesłanie tekstu przez autorów jest równoznaczne z akceptacją zasad związanych z procedurą wydawniczą. Wszystkie teksty przesłane do redakcji podlegają procesowi recenzji. Zachowanie anonimowości recenzentów jest dla redakcji sprawą priorytetową. Komitet Redakcyjny Zeszytów Naukowych „Organizacja i Zarządzanie” dokonuje wstępnej selekcji tekstów i podejmuje decyzję o włączeniu ich do procesu publikacyjnego. Decyzja ta zapada w oparciu o wartość naukową tekstów, ich tematykę, oryginalność i jasność przekazu, a także oczekiwania czytelników i autorów. Podjęcie decyzji w tym zakresie odbywa się przy zachowaniu bezstronności członków Komitetu Redakcyjnego oraz należytego profesjonalizmu i rzetelności oceny. Wszystkie nadesłane teksty podlegają takim samym zasadom publikacyjnym, bez przejawów uprzedzeń i dyskryminacji autorów ze względu na wiek, płeć, rasę, orientację seksualną itp. Decyzja o przyjęciu bądź odrzuceniu tekstu nie może być wynikiem ewentualnego konfliktu zainteresowanych stron.

W przypadku podjęcia decyzji odmownej dotyczącej publikacji tekstu, nie może być on w żaden sposób wykorzystany przez redakcję bez pisemnej zgody autorów.

Teksty będące przedmiotem procedury publikacyjnej są objęte zasadą poufności i nie mogą być przedstawione do wglądu stronom niezainteresowanym, tj. innym niż autorzy, recenzenci, wydawcy lub inni doradcy związani z procesem redakcyjnym.

Komitet Redakcyjny Zeszytów Naukowych Politechniki Poznańskiej „Organizacja i Zarządzanie” zobowiązany jest do podjęcia stosownych działań w przypadku wykrycia wszelkich przejawów działań nieetycznych i nadużyć w praktykach publikacyjnych, bez możliwości ich przedawnienia.

Zasady Etyki Publikacyjnej obowiązujące Recenzentów


Recenzenci artykułów są zaznajomieni z zasadami związanymi z procesem publikacyjnym i zobowiązują się do ich przestrzegania.

Recenzenci podejmują się wyłącznie recenzji tekstów, co do oceny których posiadają odpowiednie kompetencje i są w stanie w sposób obiektywny ocenić zaprezentowane w nich tezy. Dopuszczając się oceny tekstów recenzent powinien przedstawić swoją argumentację dla uzasadnienia swojego stanowiska wobec całości tekstu lub jego wybranych fragmentów.

Proces recenzji tekstów odbywa się w sposób anonimowy. Recenzenci nie są zaznajomieni z danymi personalnymi autorów oraz ich afiliacją (autorzy również nie znają nazwisk recenzentów – „podwójnie ślepa recenzja”). Przestrzeganie zasady anonimowości autorów jest sprawą niezwykle istotną, której przestrzeganie umożliwia zachowanie bezstronności recenzentów wobec twórców artykułu. W przypadku, gdy recenzent na skutek pomyłki lub niedopatrzenia ze strony redakcji wejdzie w posiadanie wspomnianych danych powinien niezwłocznie poinformować o tym fakcie Komitet Redakcyjny i odmówić recenzji przedmiotowego artykułu.

Teksty będące w trakcie procesu recenzyjnego nie mogą być przedstawiane do wglądu stronom niezainteresowanym.

W przypadku sformułowania negatywnej recenzji dotyczącej publikacji tekstu, nie może być on w żaden sposób wykorzystany przez recenzenta bez wyraźnej zgody autorów wyrażonej pisemnie.

Recenzent jest zobowiązany do poinformowania Komitetu Redakcyjnego o wszelkich wątpliwościach oraz sytuacjach związanych z nieprzestrzeganiem zasad etyki publikacyjnej oraz naruszeń norm obowiązujących w procesach badawczych.

W celu zapewnienia transparentności recenzji, recenzentom nie przysługuje wynagrodzenie.

Procedury postępowania w przypadku naruszeń Zasad Etyki Publikacyjnej


Redakcja Zeszytów Naukowych Politechniki Poznańskiej „Organizacja i Zarządzanie” ma obowiązek dokumentowania wszelkich przejawów nierzetelności naukowej, a zwłaszcza naruszania i łamania zasad etyki obowiązujących w nauce.

Wszelkie przejawy nierzetelności, niezależności oraz postępowania wbrew przyjętym wytycznym będą demaskowane i kierowane do odpowiednich podmiotów (instytucje zatrudniające autorów, towarzystwa naukowe, stowarzyszenia edytorów naukowych itp.)

W przypadku identyfikacji nadużyć w praktyce publikacyjnej (takich jak plagiat, autoplagiat, sfabrykowanie danych, ghost authorship, guest authorship itp.) podjęte będą działania zgodne z zaleceniami COPE, sformułowanymi w postaci algorytmów i dostępnymi na stronie internetowej: https://publicationethics.org/files/Full set of Polish flowcharts.pdf

Opracował Komitet Redakcyjny na podst.: wytycznych Komitetu do spraw Etyki Publikacyjnej (COPE – Committee on Publication Ethics), www.publicationethics.org (Pobrano 04.07.2018) Rozkosz, E. A. (2018). Rozwój czasopisma naukowego: poradnik dla redaktorów i wydawców. Szczecin: Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie. DOI: 10.6084/m9.figshare.6244331
 
ISSN:0239-9415
Journals System - logo
Scroll to top